عضو هیات مدیره كنفدراسیون صادرات :

بخشنامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است

بخشنامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است

به گزارش توسعه نرم افزار عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات با اعلان اینکه صادرات نرم افزار شفاف نیست، اظهار داشت: هیات وزیران بعد از 6 ماه هنوز بخشنامه صادرات نرم افزار را بررسی نکرده است.محمدرضا طلایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت صادرات نرم افزار، گفت: شرکت های ما در دفاتر خود میزان صادراتشان را اعلام می کنند، زمانی که ممیز سازمان امور مالیاتی جهت بررسی دفاتر مالی می آید، برای تأیید ارقام مربوط به صادرات، خواهان دریافت پروانه صادراتی می شود و زمانی که صاحب کسب وکار اعلام می کند که برای صادرات نیازی به پروانه ندارد، ممیز زیر بار نمی رود. این در حالیست که طبق قوانین ایران، گمرک، گمرکِ کالاهای فیزیکی است. صادرکننده نرم افزار چه کانتینری را برای صادرات ببرد؟ این مساله را از سال ۸۰ به مسئولان مربوطه می گوئیم. این مساله حتی در وضعیت اعلام آمار صادرات نرم افزار هم مشکل به وجود می آورد.
عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران با اعلان اینکه دولت ما سواد اقتصاد دانش بنیان را ندارد، اضافه کرد: در همین راستا جهت ساماندهی صادرات نرم افزار، طی ۴ سال در اتاق تجاری و تشکل های صادراتی، بخشنامه اجرائی پشتیبانی از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور را تهیه کردیم؛ این بخشنامه کاملاً موضوع صادرات و شرح وظایف دستگاهها همچون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و … و روش های بررسی پرونده های صادراتی صادرکنندگان نرم افزار و خدمات دیجیتال را شفاف می کند.
هیأت وزیران هنوز بخشنامه صادرات نرم افزار را بررسی نکرده است
وی افزود: این بخشنامه بعد از تصویب در کمیته شورای عالی صادرات سازمان توسعه تجارت در تیر ماه امسال، قرار بود در هیأت وزیران نیز مطرح شود تا به تصویب نهایی برسد اما تا به این لحظه هنوز این بخشنامه در هیأت وزیران طرح نشده است.
رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق تجاری ایران اضافه کرد: بی توجهی به این امر، در حالیست که آی تی کالای فیزیکی نیست و اگر صادرکننده اعلام نکند، در هیچ جای دنیا نمی توان رد این فرد را پیدا کرد. از سویی دیگر نیز سفارت خانه های ما برای جذب خریدار به درستی عمل نمی کنند و اصلاً از پتانسیل های آی تی اطلاع ندارند این در حالیست که سفارت خانه سایر کشورها ویترین تبلیغاتی هستند و فقط کار سیاسی نمی کنند.
طلایی اشاره کرد: همین طور با این بخشنامه، بانک مرکزی نیز آپدیت می شود برای اینکه در صورت شفاف شدن ارزش خدمات صادراتی، دارایی های نامشهود شرکتها همچون سایر کشورها مشخص می شود و دولت هم در حوزه خدمات دانش بنیان توان پاسخگویی می یابد برای اینکه هم اکنون وقتی فعال حوزه آی تی برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می کند بانک طلب سند ملکی می کند در صورتیکه نرم افزار دارایی ملموس نیست یا اینکه می گویند برای فعالیت در حوزه نرم افزار باید پروانه تولید داشت در حالی که ماهیت این حوزه متفاوت می باشد و فرد حتی می تواند از دخل خانه خود در این عرصه فعالیت کند.
گمرک خدمات راه اندازی شد
وی در ادامه با اشاره به راه اندازی گمرک خدمات، اظهار داشت: در کنار این بخشنامه، برای سهولت در صادرات نرم افزار و شفافیت ابعاد موضوع، پیگیری هایی جهت راه اندازی گمرک خدمات کرده بودیم که ۳ ماه پیش سازمان توسعه تجارت، بخشنامه گمرک خدمات را ابلاغ نمود و این گمرک به صورتی افتتاح شد.
طلایی اضافه کرد: با گمرک خدمات می توان ارزش خدمات صادراتی را در حوزه های مختلف همچون خدمات فنی مهندسی، گردشگری، آی تی، صنایع خلاق و … تعیین کرد که در صورت تصویب بخشنامه صادرات نرم افزار در دولت، وضعیت صادرات این بخش شفاف می شود.
عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران افزود: صادرکنندگان آی تی می توانند بوسیله گمرک خدمات، پروانه صادرات خدمات بگیرند که امیدواریم طی سالهای آتی، صادرکنندگان این حوزه از مزایایی که وجود ندارد، استفاده کنند و به رسمیت شناخته شوند.


منبع:

1399/10/28
15:16:50
0.0 / 5
1081
تگهای خبر: توسعه , خدمات , خرید , دیجیتال
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
devsoft