چالش پروژه های اولویت دار دولت الكترونیك چیست؟

چالش پروژه های اولویت دار دولت الكترونیك چیست؟

توسعه نرم افزار: به قول معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، نبود زبان مشترك میان مجری ها، تعاملات سیستمی ضعیف، كمبود زیرساخت های لازم در برخی از سازمان های همكار و عدم تأمین و تخصیص بموقع بودجه، منابع و زیرساخت از اصلی ترین چالش های موجود در طرح كنترل و نظارت بر ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الكترونیك است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، دولت الکترونیکی بعنوان یکی از مهم ترین بسترهای عرضه خدمات دولت به مردم، شفافیت فرآیندها و نظارت کارآمد می تواند فساد را به شکل جدی ریشه کن و توسعه پایدار جامعه را تسهیل کند. این مورد از اصلی ترین مباحثی بوده که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اولین روزهای دولت دوازدهم به پیگیری و اجرای آن توجه نشان داده است.
دولت الکترونیکی به معنای مکانیزاسیون اقدامات داخلی سازمان ها، اتوماسیون اداری، ایجاد وبسایت اطلاع رسانی، راه اندازی مرکز داده و یا خرید تجهیزات گران قیمت سخت افزاری بدون توجیه اقتصادی نیست، بلکه تعامل پذیری دستگاه ها شامل اتصال و تبادل را معنا می دهد. این روند اتصال فرآیندهای بین دستگاهی و امکان نظارت دستگاه ها بر یکدیگر مورد نظر است.
در در اقدامی راهبردی، ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی شامل ۱۱۱ خدمت و ۱۶۵ زیرخدمت احصا شدند و سقف زمان بندی اجرای آنها ۹ آذر ۱۳۹۹ معین شد. همچون این پروژه ها می توان به استقرار سامانه آدرس منحصربه فرد مکان محور اشخاص حقیقی و حقوقی، استقرار هویت هوشمند اشخاص حقیقی و حقوقی، استقرار و کاربردی شدن امضای الکترونیکی در کلیه تبادلات و اسناد، ساماندهی دفاتر پیشخوان، بهره برداری کامل سامانه ستاد، توسعه و استقرار نظام جامع سلامت الکترونیکی، بهره برداری از سیستم مالیات الکترونیکی، ایجاد نظام بیمه الکترونیکی و بهره برداری از سامانه اعتبارسنجی مدارک آموزش رسمی کشور اشاره نمود.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم چندی قبل با اشاره به اعتبار خدمات دولت در کرونا اظهار کرد: در دوران کرونا دولت توانست ۱۷ میلیون وام یک میلیون تومانی را بدون یک رجوع حضوری به گروه های هدف بدهد و این نشان داده است ما زیرساخت های لازم را داریم. ما همینطور ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک را تا آخر سال ۹۹ داریم که اجرای این پروژه ها علاوه بر تحقق دولت الکترونیک، سبب ایجاد تقاضا برای شرکت های نرم افزاری می شود، اما عملکرد دستگاه ها در اجرا مطلوب نمی باشد و اگر با روندی که در پیش داریم جلو برویم، به هدف نمی رسیم.

دولت الکترونیک، محور حیاتی عرضه خدمات
در این راستا و به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، شهره ناصری، معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات ضمن تبیین تجربه سیاستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد پروژه های ۲۳ گانه سازمان فناوری اطلاعات بیان نمود: دولت الکترونیک بعنوان محوری حیاتی در ارائه خدمات بهتر و بهبود شفافیت به حساب می آید.
وی افزود: ازاین رو با عنایت به تعدد پروژه های دولت الکترونیک در کشور و به منظور هدفمندسازی و تسریع در پیشرفت و بهره برداری از پروژه های مهم، ۲۳ پروژه بعنوان پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک از میان مجموعه پروژه ها انتخاب و طی مصوبه هیات وزیران به شماره ۱۲۱۷۶/ت ۵۵۲۸۵ ﻫ در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۹ ابلاغ گردید که در این میان مسئولیت تشکیل دفتر مدیریت پروژه (PMO) در ارائه گزارش آنلاین و به روزرسانی شده به سازمان فناوری اطلاعات ایران و سپس معاونت سیاست گذاری و اعتباربخشی محول شد.
مدیر طرح کنترل و نظارت بر ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک ضمن بیان اهمیت این طرح به ترسیم چالش های پیش روی این مسیر پرداخت و اظهار داشت: عدم وجود زبان مشترک میان مجری ها، فقدان منشور پروژه، وجود تعاملات سیستمی ضعیف، عدم مشخص بودن محدوده پروژه ها، کمبود زیرساخت های لازم در برخی از سازمان های همکار، عدم وجود هماهنگی میان دستگاه های همکار جهت دستیابی به اهداف نهایی پروژه، عدم تأمین و تخصیص بموقع بودجه، منابع و زیرساخت و هم چنین عدم وجود درک مناسب مجری ها از بایدها و نبایدهای یکدیگر را می توان از اصلی ترین چالش های موجود در این طرح دانست.

لزوم ایجاد زبان مشترک بین دستگاه ها
وی با یادآوری اینکه با اقدامات انجام شده طی یک سال قبل مشکل مرتبط بودن خیلی از پروژه هایی که خروجی های آنها ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر داشته اند تا حدودی مرتفع شده است، اضافه کرد: ایجاد زبان مشترک میان دستگاه ها، تعریف مدل مفهومی، ایجاد محدوده برای پروژه ها و راه اندازی سامانه رصد و پایش مدیریت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک همچون دستاوردهای به دست آمده در راه هدایت و راهبردی این طرح بوده است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران در تشریح جزئیات این سامانه خاطرنشان کرد: سامانه e-monitor.ito.gov.ir با عنایت به وجود امکان ورود اطلاعات توسط دستگاه های تعریف شده در ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک، امکان مشارکت دستگاه ها را زیاد می کند و سبب ایجاد پویایی آنها می شود و امکان رصد و بازدید آخرین پیشرفت های حاصل شده در مجموع پروژه ها حاصل می شود.
ناصری از ایجاد سازوکارهایی با هدف جلب مشارکت بیشتر بخش خصوصی اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد پلت فرم های جدید، ضمن افزایش خدمات دولت به مردم (G۲C)، زمینه ارائه خدمت توسط کسب وکارها هم فراهم گردد.
منبع:

1399/06/22
12:52:07
5.0 / 5
2032
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
devsoft