گوگل به نخستین شبیه سازی كوانتومی یك واكنش شیمیایی دست یافت

گوگل به نخستین شبیه سازی كوانتومی یك واكنش شیمیایی دست یافت

به گزارش توسعه نرم افزار شركت گوگل در راه رسیدن به اولین شبیه سازی كوانتومی از یك واكنش شیمیایی از پردازنده ˮسیكامورˮ(Sycamor) بهره برده است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چیزهای زیادی در مورد کامپیوتر های کوانتومی گفته می شود و محققان ادعا می کنند که آنها قادر به انجام همه چیز از رمزگشایی دستگاه های رمزگذاری شده گرفته تا معکوس کردن زمان هستند، اما کامپیوتر های کوانتومی هنوز استفاده اصلی خویش را نیافته اند و دلیل این امر این است که آنها هنوز عملی و کاربردی نشده اند.

اکنون دانشمندان شرکت گوگل با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی برای شبیه سازی یک واکنش شیمیایی، هر چند یک نمونه ساده از آن، گامی در پیشبرد عملی محاسبات کوانتومی برداشته اند. این شرکت برای دستیابی به این کار شگرف از کامپیوتر معروف به "سیکامور"(Sycamore) ساخته خود بهره برد.
شما امکان دارد "سیکامور" را از سال ۲۰۱۹ به خاطر بیاورید؛ زمانی که این کامپیوتر در مدت زمان ۲۰۰ ثانیه کاری را انجام داد که گوگل ادعا می کرد انجام آن توسط یک ابر کامپیوتر ۱۰ هزار سال طول می کشد و گوگل با دستیابی به این نقطه عطف، ادعا کرد که به "برتری کوانتومی" دست یافته است.
در محاسبات کوانتومی، برتری کوانتومی توانایی بالقوه دستگاه ها برای حل مشکلاتی است که کامپیوتر های کلاسیک عملاً از انجام آن ناتوان هستند.

در واقع این شبیه سازی واکنش شیمیایی جدید احتمالاً برای "سیکامور" مناسبتر است، چونکه اتم ها و مولکول ها توسط مکانیک کوانتومی اداره می گردند و این امر سبب می شود کامپیوتر های کوانتومی بهترین راه برای شبیه سازی دقیق آنها باشند.
در این مطالعه، دانشمندان یک مولکول دیازن را طی فرآیندی شبیه سازی می کنند که اتم های هیدروژن خویش را در اطراف نیتروژن مستقر و تنظیم می کنند.
محققان جهت بررسی اینکه شبیه سازی جدید آنها دقیق است یا نه، همان واکنش را روی کامپیوتر های کلاسیک اجرا کردند. "رایان بابوش" از گوگل اظهار داشت که باوجود اینکه این واکنش یک واکنش ساده است، این کار گامی بزرگ در راه محاسبات کوانتومی است.

وی اضافه کرد: حالا ما محاسبات کوانتومی شیمی را در مقیاس کاملاً متفاوتی انجام می دهیم. کار قبلی شامل محاسباتی بود که شما اساساً می توانستید با مداد و کاغذ و به صورت دستی انجام دهید، اما مطمئناً برای انجام نمایشی که حالا شاهد آن هستیم، به یک کامپیوتر احتیاج دارید.
وی افزود: از این پس مقیاس گذاری الگوریتم برای انجام واکنش های پیچیده تر باید حدودا ساده باشد. تمام آنچه که مورد نیاز است تعداد بیشتری کوبیت(کوچکترین واحد کوانتومی) و تغییرات کوچک در محاسبه است.

منبع:

1399/06/10
17:46:59
5.0 / 5
2143
تگهای خبر: شركت , كامپیوتر , گوگل
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
devsoft