تحقق تحول دیجیتال در بستر 5G

تحقق تحول دیجیتال در بستر 5G

به گزارش توسعه نرم افزار فناوری 5G با كاربردهای خود تحول قابل ملاحظه ای در زندگی انسان امروزی بوجود می آورد و ایران بعنوان كشوری كه از سال های گذشته خویش را در راه این فناوری قرار داده است باید گام های سریع تری برای بهره گیری از كاربردهای آن بردارد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، پس از اینکه در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. با عنایت به کارکردها و کاربردهای شبکه 5G در ابعاد مختلف زندگی و بر مبنای اعلام کارشناسان این حوزه، مقرر است 5G مشکلاتی مانند سرعت کم، تأخیر که در شبکه های نسل های قبل وجود داشت را به حداقل ممکن خود برساند و تاثیر بسزایی در رشد اقتصاد دیجیتال و اینترنت اشیا داشته باشد.
بدین منظور پیاده سازی اینترنت اشیا، هوشمندسازی و عرضه سرویسهای پهن باند و به طورکلی بخش عمده ای از تحول دیجیتال بر بستر 5G صورت می گیرد و همین مبحث اهمیت پرداختن به آن در ابعاد مختلف فنی، مقررات گذاری و تجاری را نشان داده است.
پایش جنگل های گلستان برای پیشگیری از بروز حوادثی مانند آتش سوزی از پروژه هایی است که در حوزه اینترنت اشیا انجام شده و پروژه های مختلفی هم در حوزه هوشمندسازی، واقعیت مجازی، یادگیری از راه دور و سرویسهای دیگر در حال انجام می باشد که احتیاج به پیاده سازی فناوری 5G را در کشور اجبار آور کرده است.
بر مبنای اعلام کارشناسان این حوزه، اپراتورهای مطرح و نام آشنای دنیا در حال طراحی و تست 5G هستند و تا کمتر دو سال آینده به صورت تجاری عرضه می شود و به علت اهمیت حرکت بر لبه تکنولوژی و سرعت تحولات در این عرصه، ایران هم باید به سرعت در همین مسیر حرکت نماید. بر مبنای مطالعات انجام شده، اپراتورها می توانند با استفاده از فناوری در صنایع، در سال ۲۰۲۶ به درآمدی در حدود ۶۱۹ میلیارد دلار برسند و در دوره زمانی ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵ سهم از کل GDP جهان حدود هفت درصد پیشبینی می شود.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و عرضه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور اطلاع داده بود. وی همینطور ۱۶ خرداد ماه سالجاری، اظهار نمود که مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.

اپراتورها در حال آماده سازی برای 5G هستند
در این راستا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نادر مکاری -استادیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس- درباره فعالیتهایی که در حوزه 5G در حال انجام می باشد، اظهار داشت: در کشور اپراتورها در حال آماده سازی خود هستند و حرکت در ایران به صورت تدریجی در حال انجام می باشد. اپراتورها می توانند نسخه آزمایشگاهی 5G را انجام دهند. این کار تابحال انجام نشده اما در حال بررسی سناریوهای مهاجرت و برگزاری کلاس های آموزشی برای کارکنان خود در این عرصه هستند.
مکاری که در این عرصه در حال تحقیق و پژوهش است، درباره اقداماتی که در دنیا در حوزه 5G انجام شده، با اشاره به اینکه تمام اپراتورهای مطرح و صاحب نام در دنیا بسترسازی لازم را برای 5G انجام داده اند، اظهار داشت: کشورهایی مانند آمریکا و حتی کشورهای همسایه هم فرکانس های خویش را برای 5G مشخص کرده اند و در این عرصه از ایران جلوتر هستند.

فعالیت ها بر اساس 5G هنوز تجاری سازی نشده است
وی با اشاره به اینکه در کشورهای مختلف پروژه هایی به صورت پایلوت در حال انجام می باشد، اضافه کرد: کشور چین جراحی از راه دور را تست کرده و آلمان هم در حال تست 5G روی خودرو های تولیدی خود است البته این برنامه ها هنوز تجاری سازی نشده است.
این استادیار دانشگاه به خصوصیت های سرویس هایی که بر بستر 5G عرضه می شوند اشاره نمود و اظهار داشت: سرویس هایی مانند واقعیت افزوده و مجازی، موبایل برودبند( باند پهن)، سرویس هایی که کانکشن آنها بسیار بالاست و در حوزه اینترنت اشیا و هوشمندسازی به کار می رود و سومین دسته سرویس هایی هستند که به تأخیر حساسیت دارند و در آن قابلیت های بالایی مانند جراحی از راه دور، در بستر 5G عرضه می شوند.
وی درباره سرویسهای حساس به تأخیر به نکته ای اشاره نمود که در آن فناوری سبب می شود که تأخیر در 5G تا یک میلی ثانیه کم شود.
مکاری به اقدامات موردنیاز برای توسعه 5G در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در ایران رگولاتوری در حال مشخص کردن طیف 5G است که احتمالاً ۳.۵ گیگاهرتز است و به علت اینکه در این تکنولوژی پهنای باند بیشتری نیاز است فرکانس های بالاتری هم می خواهیم. مهم ترین گام در حوزه 5G در کشور، مشخص شدن طیف فرکانس در این حوزه می باشد که باید به سرعت صورت گیرد.

تأثیر تحریم ها بر 5G
این استادیار دانشگاه خاطرنشان کرد: باوجود مشکلات تحریم اپراتورها به دنبال واردکردن تجهیزات 5G هستند و با تائید تجهیزات توسط رگولاتوری می توانند این تجهیزات را وارد کنند. فناوری 5G در تمام ابعاد صنعت، حمل و نقل، سلامت، کشاورزی، سرگرمی و آموزش به کار می رود. ایجاد نیاز جهت استفاده از 5G هم باید به صورت موازی با آماده سازی شبکه صورت گیرد تا زنجیره اقتصادی هم در این عرصه شکل بگیرد.
همینطور لیلا محمدی - رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره فعالیتهای انجام شده در حوزه 5G در ایران، با اشاره به اینکه در ایران ورود خوبی به این مورد شده است، اظهار داشت: کشور در مرحله ورود به مطلب و آشنایی با 5G و تربیت نیروی انسانی و شناسایی این حوزه و کارایی آن قرار دارد و تابحال هم خوب پیشرفته است.
وی به عملکرد پژوهشگاه ارتباطات در مبحث 5G پرداخت و اضافه کرد: پژوهشگاه ارتباطات سال ۹۴ به مبحث 5G وارد شده و فروم تشکیل داده است و با بخش های مختلف صنعت، دانشگاه و اپراتورها نشست های مشترکی برای تبیین مبحث برگزار کرده است.
محمدی درباره پروژه هایی مطالعاتی که در این حوزه انجام شده هم اظهار داشت: پژوهشگاه ارتباطات پروژه ای در حوزه مباحث فنی، حقوقی و اقتصادی با بررسی های جامعی برای رگولاتوری انجام داده و عرضه کرده است. فناوری 5G موضوعات مختلفی را در برمی گیرد. حوزه 5G مباحث مربوط به طیف و مسائل حقوقی و ورود صنایع دیگر را دارد.
وی به مبحث الگوی استفاده از طیف در 5G اشاره نمود و اضافه کرد: الگوی استفاده از طیف در این عرصه با الگوی موجود متفاوت می باشد چونکه در 5G هم باید قیمت پایین باشد و هم توانایی عرضه پهنای باند بالا وجود داشته باشد که با این الگوی موجود، طیف نمی رسد و تغییر این الگوها اهمیت بسیاری دارد. بخشی از فرکانس های موردنیاز در این عرصه در جای دیگری استفاده می شود و باید آزاد شود که این کار اقدام یک روزه ای نیست و زمان می برد.

کشوری به تنهایی امکان پیاده سازی 5G ندارد
وی درباره اقدامات اپراتورها برای پیاده سازی 5G اضافه کرد: اپراتورها هم مطالعات خویش را با تشکیل گروه هایی آغاز کردند و تست های خیلی محدودی هم انجام داده اند ولی اینکه بگوییم 5G پیاده سازی شده است، وجود ندارد اما ورود خوبی داشته اند.
محمدی با اشاره به ابعاد مختلف فناوری 5G تاکید کرد: حوزه 5G به شکلی نیست که کشوری به تنهایی بتواند 5G را به پیش ببرد. ما هم ورود خوبی به این حوزه داشته ایم اما از فرصت ها بموقع استفاده نکردیم و با عنایت به سرعت تحولات دست کشور در حوزه این فناوری خالی می ماند و فقط می توانیم از 5G استفاده جانبی داشته باشیم.
ازنظر کارشناسان این حوزه آنچه دارای اهمیت است این است که چه ما آماده باشیم و چه نباشیم فناوری وارد می شود و تأثیرات خویش را هم به جای می گذارد. در مبحث 5G و کاربردهای آن کشور ما ورود خوبی به این مورد داشته است اما به جهت اینکه در این عرصه از کشورهای صاحب فناوری و لبه تکنولوژی عقب نمانیم باید بسترهای لازم فنی، حقوقی و مقررات گذاری را هر چه سریع تر انجام دهیم، چونکه ما باید در این فناوری که بعنوان یکی از بخش های تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال در آینده مطرح شده سهمی مهم داشته باشیم.1399/04/24
14:05:58
5.0 / 5
2565
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
devsoft