آمار واردات موبایل پارسال اعلام شد 15 میلیون دستگاه!

آمار واردات موبایل پارسال اعلام شد 15 میلیون دستگاه!

به گزارش توسعه نرم افزار بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، واردات و مصرف موبایل در سال ۱۳۹۸ از راه رویه تجاری با بیشتر از ۹۰ درصد رشد به حدود ۱۵ میلیون و ۳۸۰ هزار دستگاه رسید و حذف معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری هم سبب كاهش چشمگیر واردات موبایل از این طریق شد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گزارش آمار روند واردات و مصرف موبایل طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۸ نشان داده است که واردات موبایل از راه رویه تجاری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۹۰ درصد رشد داشته است؛ به صورتی که پارسال تعداد ۱۵ میلیون و ۳۸۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده که از این تعداد چیزی بالغ بر ۱۴ میلیون آن توسط مصرف کنندگان در شبکه ارتباطی تلفن همراه کشور فعال گشته است.
همینطور بر طبق این گزارش در اسفند سال قبل تعداد ۱.۵ میلیون دستگاه موبایل از راه رویه تجاری و مسافری وارد کشور شد که ۱.۳ میلیون دستگاه از آن در شبکه فعال بوده و این مورد در واقع مبین میزان مصرف کشور در ماه پایانی سال ۱۳۹۸ است.
بیشترین میزان واردات پارسال در دیماه صورت گرفته؛ به صورتی که در آن ماه تعداد ۱.۸ میلیون دستگاه موبایل وارد کشور شده است. البته پر مصرف ترین ماه در سال گذشته، بهمن بوده که در آن ماه بالغ بر ۱.۵ میلیون دستگاه موبایل در شبکه ارتباطی کشور فعال گشته است.
در این میان همچنان سامسونگ با ۵۶ درصد، بیشترین سهم بازار موبایل کشور را در اختیار دارد. بعد از سامسونگ محصولات نوکیا با ۱۷ درصد، هواوی با ۹ درصد، شیائومی با ۷ درصد، اپل با ۵ درصد و آنر با ۳ درصد رتبه های دوم تا ششم را به لحاظ سهم بازار به خود اختصاص داده اند. با بررسی روند مصرف و واردات برندها می توان دریافت که شیائومی طی یک سال قبل رشد قابل توجهی در بازار ایران داشته است. از سویی گوشیهای سامسونگ مدل گلکسی A۱۰، A۱۰s و A۵۰ و همینطور نوکیا ۱۰۶ds پر مصرف ترین مدلهای موبایل در بازار ایران طی سال ۱۳۹۸ بوده اند.
کاهش چشمگیر واردات موبایل از راه رویه مسافری
همینطور بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، واردات موبایل از راه رویه مسافری پس از اصلاح قوانین و حذف معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری در پاییز سال قبل برای سودجویان از صرفه افتاد و در نیمه دوم سال قبل واردات از این طریق کاهش داشته، اما همچنان زور واردات رویه مسافری محصولات اپل به واردات رویه تجاری این برند می چربد؛ تا جایی که در اسفندماه از مجموع ۶۴ هزار و ۹۵۰ دستگاه گوشی موبایل اپل وارد شده تنها ۱۱ هزارو ۲۰۰ دستگاه از آن از راه رویه تجاری وارد کشور شده و ۵۳ هزارو ۷۵۰ دستگاه دیگر به صورت مسافری وارد و در سطح بازار توزیع شده است که این تعداد گوشی موبایل فاقد خدمات پشتیبانی هستند.
در این میان از تعداد یک میلیون و ۳۶۰ هزار دستگاه موبایل وارد شده در اسفند ماه سال قبل عموما مدل هایی باقیمت زیر ۳۰۰ دلار بوده اند و تنها ۱۴۰ هزار دستگاه موبایل وارد شده در اسفند ماه قیمتی بالاتر از ۳۰۰ دلار داشته اند.
به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، حدود ۱۰ روز پیش انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی طی اطلاعیه ای اعلام نموده بود که که اگر توقف های مختلف و زمان بر در ثبت سفارش و تخصیص ارز به شیوه حاضر ادامه پیدا کند، با معضل بزرگ کمبود جهانی کالا و افزایش بی سابقه بیشتر از ۳۰ درصدی قیمت ها مواجه خواهیم شد.
طبق اعلام این انجمن از آغاز سال ۱۳۹۹ تا نیمه ی اردیبهشت ماه تنها ۷۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده در حالیکه مصرف ماهانه کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است. ازاین رو میزان موبایل وارد شده در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخگوی تقاضای بوجود آمده در بازار نیست و همین مبحث سبب التهاب در بازار شده است.
در این بیانیه گفته شده بود که ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به طبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین و البته معرفی برنامه کاربردی شاد جهت استفاده آموزشی دانش آموزان، تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده است. در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به علت کرونا، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به ایجاد عدم اطمینان بازار برای تأمین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده است.1399/02/23
13:55:22
5.0 / 5
3307
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازار , برنامه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
devsoft