كی لاگرها چه اطلاعاتی را سرقت می كنند؟

كی لاگرها چه اطلاعاتی را سرقت می كنند؟

به گزارش توسعه نرم افزار این روزها روند توزیع و انتشار بدافزارها رو به رشد است، و هر روز با یك بدافزار جدید رو به رو هستیم كه به قسمتی از امنیت مان در دنیای مجازی صدمه می زند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، "كی لاگر" نوعی بدافزار است كه می تواند هر چیزی را كه با كی بورد تایپ می كنید، ضبط یا ركورد كند؛ این بدافزار هم می تواند به صورت یك سخت افزار كوچك به گوشی وصل شود، هم می تواند یك نرم افزار باشد كه مخفیانه روی سیستم تان نصب شده باشد. اما چطور!
بسیاری از شما برای گوشی یا لپ تاپ تان رمز ورود تعریف نمیكنید و بطور قطع هم پیش آمده كه برای مدتی هر چند كوتاه از سیستم تان دور شده اید، هكرها در این مواقع به راحتی میتوانند بدون این كه شما متوجه شوید، "كی لاگر" را روی دستگاه تان نصب كنند.
علی اصغر زارعی - مدرس دانشگاه - در گفتگو با ایسنا درباره روش های رایج دیگر، اظهار نمود: دانلود اپ از منابع غیر رسمی یكی دیگر از روشهاست؛ در این حالت اپ به ظاهر مشكلی ندارد ولی در كنار نصب آن، "كی لاگرها" هم روی سیستمتان نصب می شوند. در حقیقت بهترین و آسان ترین راه نفوذ "كی لاگر" از راه نصب نرم افزارهای مخرب است، پس برای پیشگیری از وقوع این حالت، اپ ها را از منابع رسمی دانلود كنید.
این بدافزارها چه اطلاعاتی را میتوانند از ما سرقت كنند؟
او افزود: هر چیزی كه شما با كی بوردتان تایپ كنید، مثل نام كاربری و رمزعبور حساب هایتان، چت و ایمیل ها، شماره كارت های اعتباری، آدرس محل سكونت و همچنین اپلیكیشن یا فایلهایی كه استفاده میكنید و حتی اسكرین شاتهایی كه میگیرید. همه و همه این ها در اختیار هكرها و افراد ناشناس قرار می گیرد.
وی درباره اینكه از كجا باید متوجه شویم "كی لاگر" روی سیستممان نصب شده یا خیر؟ توضیح داد: نخستین كار Task Manager را باز كنید و نگاه كنید كه آیا برنامه مشكوكی فعال هست یا خیر، یعنی برنامهای كه شما نصب یا اجرا نكردید ولی در فهرست است یا برنامهای كه شما اجرایش نكردهاید ولی در حال اجراست.
این كارشناس توضیح داد: فایروالها هم معمولا دادههایی كه از راه اینترنت وارد سیستم شما یا خارج میشوند را كنترل می كنند. پس به لاگهای فایروالتان هم سر بزنید و مشاهده كنید كه مورد مشكوكی هست یا خیر. حتما این موارد را چك كنید چون این بدافزارها اطلاعات شما را از راه اینترنت، به مقصد مشخصی ارسال میكند.
زارعی در پاسخ به اینكه چطور می شود جلوی ورود "كی لاگر" را به سیستم گرفت، اظهار داشت: حتما از یك آنتی ویروس قوی و مناسب استفاده كنید و مطمئن شوید كه امن و به روز باشد و فایروال سیستم تان را به روزرسانی كنید و از صحت و سلامت كار كردن آن مطمئن شوید. سیستمتان را به دست افراد غریبه ندهید یا حتی برای مدت كوتاه، بیتوجه آنرا در جایی رها نكنید. حتما برای ورود به سیستم رمزعبور، تاچ آی دی یا فیس آی دی تعریف كنید كه در این صورت هیچ شخصی به جز خودتان امكان دسترسی به سیستم و نصب بد افزار روی آنرا نداشته باشد. در آخر، حسابی حواستان به بدافزارها باشد چون كه روز به روز بیشتر می شوند.1398/12/07
11:18:41
5.0 / 5
4448
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
devsoft