وزیر ارتباطات خبر داد:

گوشی ایرانی اقساطی فروخته می شود

گوشی ایرانی اقساطی فروخته می شود

به گزارش توسعه نرم افزار وزیر ارتباطات اظهار داشت: با اجرای طرح توسعه زیست بوم تولید گوشی تلفن همراه ایرانی بزودی گوشیهای ایرانی به صورت اقساطی بوسیله اپراتورهای موبایل به خریداران واگذار می شود.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برای توسعه زیست بوم تولید گوشی تلفن همراه هوشمند تولید داخل در كشور كه بعدازظهر امروز سه شنبه در وزارت ارتباطات انجام شد اظهار داشت: الان شاهدیم كه به سبب گرانی گوشی موبایل، قدرت خرید مردم پایین آمده و خیلی از كاربران گوشیهای شكسته و یا دست دوم استفاده می نمایند و توانایی خرید گوشی نو را ندارند.
وی اضافه كرد: با وجود استفاده از گوشیهای دست دوم، امنیت اطلاعات افراد در گوشی به مخاطره می افتد اما با عنایت به قیمت بالای گوشی در كشور شاهد كاهش نرخ رشد خرید گوشی در بین مردم هستیم.
وی سوژه بیكاری و لزوم ایجاد اشتغال را از دیگر مواردی عنوان نمود كه سبب شده وزارت ارتباطات تصمیم به ایجاد سازوكاری برای تولید گوشی داخلی بگیرد.
وزیر ارتباطات اشاره كرد: هدف این است كه با تولید گوشی با كیفیت و دارای قیمت مناسب به صنعت و ایجاد اشتغال در كشور كمك نماییم.
جهرمی اضافه كرد: مطابق با این تفاهم نامه دولت برای تحریك تقاضای بازار و كمك به چرخه خرید مردم، ۲۰۰ میلیارد تومان وام در اختیار اپراتورها برای فروش گوشی تلفن همراه ایرانی قرار می دهد. این رقم در صندوقی توسط پست بانك و بانك مركزی تامین خواهد شد به این معنا كه اپراتورها با استفاده از این وام می توانند گوشی تولید داخل را به صورت اقساطی در اختیار مردم قرار دهند. در این فرآیند، مسئولیت ثبت نام و رساندن گوشی به مصرف كننده توسط اپراتورها انجام می گیرد و ارزیابی توان بازپرداخت، توسط پست بانك انجام می شود.
وی اظهار داشت: سوژه بعدی كه در این تفاهم نامه به آن تاكید گردیده است سوژه نرخ گمركی است كه برمبنای آن بااینكه تا قبل از این برای پشتیبانی از تولید داخل نرخ گمركی را بالا می بردیم اما این دفعه نرخ قطعات واردات مورد نیاز گوشی را كاهش می دهیم تا هزینه تولید كم شود.
وزیر ارتباطات افزود: الان نرخ تعرفه واردات قطعات ۱۵ درصد است كه مقرر شده وزارت صنعت این رقم را كم كند. در همین حال تسهیلاتی نیز بوسیله منطقه ویژه اقتصادی وزارت ارتباطات برای تولید كنندگان در امتداد ایجاد خط تولید در نظر گرفته شده است.
جهرمی اضافه كرد: مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته بنا بر این است كه ظرف دو سال آینده سالانه ۲میلیون گوشی موبایل در كشور تولید شود كه متوسط قیمت مصرف كننده نیز ۲.۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: بر این اساس پیش بینی می نماییم یك بازار ۵ هزار میلیاردی برای ۲ میلیون ایرانی با گوشیهای ارزان قیمت ساخت داخل داشته باشیم.
جهرمی افزود: در این راستا فراخون برای همكاری تولید كنندگان اعلام می شود و تابحال ۴ تولید كننده در كشور شناسایی شده است.
وی اضافه كرد: در امتداد تولید، استانداردهای سختگیرانه ای برای تولید كنندگان در نظر گرفته ایم تا كیفیت خدمات افزایش یابد البته نباید انتظار آخرین مدلهای محصولات بین المللی را داشت اما امیدواریم روزی بتوانیم آخرین مدلهای گوشی موبایل را در رده جهانی تولید نماییم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه محصول یكی از شركت ها برای رونمایی در دهه فجر آماده است، اشاره كرد: امیدواریم پس از اعلام فراخوان، نمونه های اولیه تولیدات داخل در دهه فجر رونمایی شود و تا آخر سال نیز چند مدل از این گوشیها به بازار ارائه شود.
جهرمی اظهار داشت: من یكی از مدلهای گوشی تولید داخل را حدود ۲ ماه استفاده كردم و بااینكه كیفیت آن در حد متوسط است اما كمتر از محصولات بین المللی در این رده نیست.


منبع:

1398/10/11
11:59:16
5.0 / 5
4205
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft